Poligrafia zajmuje się procesami kreowania oprawionych albo nie oprawionych wyrobów poligraficznych-druków. Podstawowymi procesami poligraficznymi są: przygotowanie formy drukowej i introligatorstwo. Rozróżnia się szereg podziałów drukowania w zależności od użytej technologie, klasyfikacji maszyn, formatu gruntu drukowego.

Skaner, w poligrafii to urządzenie elektroniczne do rejestrowania i zmieniania tonalności oraz w dodatku kolorów reprodukowanego oryginału, a również urządzenie służące do podmiany tekstu bądź obrazu z postaci wydrukowanej do formy elektronicznej, zrozumiałej dla komputera. Skaner działa zatem jak kopiarka, z tą różnicą, że kopia zapisywana jest w pamięci notebooka. Skanowanie obrazków jest zatem łatwe, natomiast dokumenty tekstowe muszą jeszcze zostać zrozumiane, to znaczy przekonwertowane (przez program OCR) do postaci pliku tekstowego, który ma możliwość być modyfikowany w edytorze tekstu.

Drukowanie jest procesem wielokrotnego sporządzenia na danym podłożu (papierze, tekturze, folii metalowej, tworzywie sztucznym) odbitek tekstu, ilustracji za radą formy drukarskiej powleczonej specjalnymi farbami. Na dzień dzisiejszy do utworzenia odbitek z formy służą maszyny, lecz najwcześniejsza metoda drukowania polegała na odbijaniu tekstu i ilustracji wyciętych w płycie drewnianej. Techniką tą w VIII-IX w. Drukowano teksty w Chinach i Japonii. Około 1450 roku niemiecki drukarz, złotnik i mincerz, Johannes Gensfleisch zum Gutenberg (ok.1399-1468), użył wypukłych czcionek wielokrotnego użytku. Po raz 1szy Gutenberg zrealizował osobiste wynalazki w Strasburgu, gdzie dzięki prasie drukarskiej wykonał pierwsze drukarskie odbitki. W 1448 roku przeniósł się do Moguncji i założył, z radą finansową J.Fusta, elegancja drukarski. Wraz z uczniami przygotował skład tekstu. W 1455 albo 1456 roku, wydrukował papierze, całkiem możliwe, że w 165 egzemplarzach ( jeden egzemplarz znajduje się w Bibliotece Seminarium Duchownego w Pelplinie), , a ponadto na pergaminie, w liczbie mniej więcej 35 egzemplarzy, słynną Biblię zwaną 42-wierszową. W 1456 roku sąd nakazał Gutenbergowi oddać atrakcyjność wraz z wydrukowaną Biblią Fustowi. Zmarł w nędzy i upokorzeniu. Koncepcja Gutenberga zdominował technologie drukowania do XIX w. włącznie.
więcej informacji znajdziesz tutaj

Written on Czerwiec 21st, 2013 , Bez kategorii Tags: ,

Podłogą nazywamy popularnie to, po czym chodzimy, a sufitem to, co mamy nad głowa. Nie zastanawiamy się, że jest to ten sam element mieszkania, tylko różnie nazywany w współzależności od miejsca, w którym się znajduje.
Dla porządku przyjęto zatem, że podłogę stanowią wszelkie warstwy ułożone na elemencie konstrukcyjnym, takim jak strop albo betonowa płyta podłogi na gruncie w domach bez piwnic.
Podłoga składa się zazwyczaj z paru warstw, ponieważ musi sprostać wielu wymaganiom.
Posadzka to wierzchnia, wykończeniowa warstwa podłogi. Powinna być elastyczna i łatwa do utrzymania w czystości, ale również odporna na ścieranie i stosownie twarda.
Powinna być mocna, żeby nie pękała i nie kruszyła się pod wpływem obciążeń spowodowanych popularnym użytkowaniem, przykładowo pod ciężarem szaf stołów, krzeseł albo innego wyposażenia lokalu.
Podkład to warstwa podłogi, którą układa się bezpośrednio pod posadzką. To od podkładu zależy trwałość i efekt udanej posadzki, gdyż wręcz najlepszy parkieciarz czy glazurnik nie ułoży jej równo na niedbale wykonanym podłożu.
Bardzo popularne współcześnie innowacyjne materiały posadzkowe, jak panele czy wykładziny, układa się bardzo szybko. Wymagają one natomiast idealnie równego podłoża. Jeżeli podkład nie będzie wystarczająco wytrzymały, to skurcz kleju może spowodować odspojenie się warstwy posadzkowej, a to przysporzy wielu kłopotów technicznych. Podkład dobrej jakości nie będzie pękał ani pylił, a jego powierzchnia będzie równa i dobrze wypoziomowana.
www.wnetrza4u.pl

Written on Czerwiec 14th, 2013 , Bez kategorii Tags: ,

Centrala klimatyzacyjna z przeznaczeniem dla hali basenowej powinna zapewniać wymagane parametry powietrza, które przy zachowaniu warunków higieny utworzą odpowiedni klimat oraz dobre samopoczucie użytkowników. Powinna również eliminować zapachowe i szkodliwe substancje emitowane do powietrza hali basenowej przez użytkowników , a oprócz tego wodę basenową.
Podstawowymi funkcjami klimatyzacji hali basenowej są: oczyszczanie powietrza, osuszanie powietrza, wentylacja hali basenowej, ogrzewanie lub chłodzenie hali basenowej. Centrala klimatyzacyjna musi spełniać podane wcześniej założenia , a ponadto oprócz tego zapewniać odzysk ciepła z powietrza usuwanego i niską energochłonność.
Centrala ta powinna być skonstruowana z materiałów odpornych na korozję, a zastosowane z konieczności materiały korodujące muszą być pokryte odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Jest to związane z klimatyzowanym powietrzem hali basenowej, które na skutek parowania wody basenowej zawiera relatywnie dużą wilgotność , a oprócz tego agresywne związki chemiczne. Stąd również dla klimatyzacji hal basenowych powinny być dobierane centrale, które tworzone są specjalnie z przeznaczeniem dla hal basenowych i w osobistej nazwie posiadają określone użycie.
Dodatkowym warunkiem jest obliczenie ilości ciepła, które trzeba dostarczyć do hali basenowej, ażeby pokryć zapotrzebowanie wynikające z bilansu ciepła. W tym przypadku moc dyspozycyjna nagrzewnicy centrali powinna pokryć zapotrzebowanie ciepła do ogrzania hali basenowej. Jeżeli już moc nagrzewnicy jest za mała dla pokrycia zamówienia na ciepło to trzeba oprócz tego zastosować ogrzewanie statyczne (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe).
Po dodatkowe informacje zapraszamy na: www.masterheaters.pl oraz kliknij tu

Written on Czerwiec 14th, 2013 , Bez kategorii Tags: ,

Press Alveo is proudly powered by WordPress and the Theme Adventure by Eric Schwarz
Entries (RSS) and Comments (RSS).

Press Alveo

Kolejna witryna oparta na WordPressie